Jak kupować prezenty na Święta? UOKiK podpowiada

Grudzień to dla wielu czas rozglądania się za prezentami dla bliskich. Często jednak zdarza się, że upominki są nietrafione lub niepotrzebne. Jak robić zakupy „z głową”, tak aby zadowolić każdego? Odpowiedź na to udzielił Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.

 

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny zwraca uwagę na kilka rzeczy. Jednak najważniejszą wydaje się być to, by prezenty kupować zgodnie z ideą odpowiedzialnej i zrównoważonej konsumpcji.

 

„Kupujmy świadomie i nie dajmy się ponieść szałowi zakupów. Działajmy zgodnie z aktualnym trendem odpowiedzialnej, zrównoważonej konsumpcji. Nie kupujmy dla samego kupowania. Niech te świąteczne prezenty będą przemyślane, a nasze decyzje zakupowe niech uwzględniają gust i upodobania osób obdarowywanych. Źle wybrane produkty np. kosmetyki czy ubrania mogą się zmarnować, gdy nie będą używane. Nietrafiony prezent stanie się odpadem i obciążeniem dla środowiska. Zaplanujmy zatem zakupy świąteczne z wyprzedzeniem i nie dajmy się ponieść impulsywnej konsumpcji, szkodliwej nie tylko dla środowiska, ile przede wszystkim – dla naszej kieszeni” – mówił.

 

Najbardziej popularnymi upominkami są kosmetyki, elektronika, czy biżuteria. Przy ich zakupie jednak należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Kupując świąteczny zestaw kosmetyków warto przedtem sprawdzić cenę jego pojedynczych składników.

 

Przy zakupie elektroniki natomiast należy porównywać koszty danych produktów, sprawdzić wiarygodność sklepu czy pamiętać o paragonie w przypadku nietrafionego zakupu. Jeśli chodzi o zabawki warto sprawdzić, czy na opakowaniu jest symbol CE, czyli poświadczenia zgodności jej z unijnymi wymaganiami.

 

Warto też dobrać ją dobrze w stosunku do wieku dziecka oraz uważać na zalecenia producenta. Jeśli zaś chodzi o biżuterię, warto dowiedzieć, się jaki obdarowywana osoba ma rozmiar np. pierścionka oraz, czy noszenie „błyskotek” jest w jej stylu.

 

Zanim pójdziemy na świąteczne zakupy musimy zastanowić się jakiej płci jest osoba, która przyjmie od nas prezent, w jakim jest wieku, czy jaki ma typ skóry w przypadku kupowania kosmetyków. Najważniejszym punktem zaś jest określenie preferencji oraz stylu życia danej osoby. W przypadku weganina, czy weganki wybór niektórych rzeczy jest ograniczony.

 

Przed zakupami internetowymi pamiętajmy również, że mamy 14 dni na odstąpienie od umowy i kolejne 14 na odesłanie produktu. W sklepach stacjonarnych natomiast zwroty zależą tylko i wyłącznie od polityki sklepu.

 

 

autorka: E. Ratajczak