Elektryzujące się włosy? 5 rad Piotra Sierpińskiego, jak pozbyć się problemu

 

Włosy stające dęba to zmora kobiet szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Grube czapki, szaliki oraz mróz, śnieg i wiatr wystawiają włosy na poważną próbę. Jak zadbać o nie zimą, aby uniknąć elektryzowania się? Piotr Sierpiński, stylista fryzur gwiazd, ma na to 5 specjalnych rad!

 

Zadbaj o pielęgnację

 

Nieużywanie odżywek do włosów to grzech wielu pań. Przez to włosy poddawane codziennie dużym zmianom temperatury (np.: przy wychodzeniu z ciepłych pomieszczeń na zimne powietrze, używaniu ogrzewania czy klimatyzacji) jeszcze szybciej się wysuszają. Brak nawilżenia sprawia, że włosy są szorstkie i znacznie bardziej podatne na elektryzowanie się.

 

Rada Piotra:
Po każdym myciu włosów używaj odżywki lub maski, a następnie dokładnie ją spłucz. Pozostawienie nadmiaru produktu na włosach także sprawi, że będą się one elektryzowały – mówi Piotr Sierpiński.


Susz włosy z głową!

 

Sposób suszenia włosów zdecydowanie wpływa na ich kondycję. Używanie zbyt ciepłego powietrza może sprawić, że włosy się przesuszą, dlatego kupując suszarkę warto zwrócić uwagę na to, czy posiada funkcję chłodnego nawiewu. Na rynku są też dostępne suszarki z funkcją jonizacji powietrza, co zapobiega elektryzowaniu się włosów! Tę samą opcję posiadają dziś także lokówki czy prostownice.

 

Rada Piotra:
Pod żadnym pozorem nie idź spać w mokrych włosach! Mokre włosy przyciśnięte do poduszki podlegają tym samym procesom co materiał, czyli mogą zacząć gnić. W takiej formie są też świetną pożywką dla roztoczy. Dodatkowo rozpulchnione mieszki włosowe po myciu słabiej „trzymają włos”, co sprawia, że te mogą szybciej wypadać. Mokre włosy są też bardziej podatne na łamanie się – podkreśla Piotr.

 

Pożegnaj plastik

 

Sprawdź swoją szczotkę. Z czego jest wykonana? Jeśli z plastiku, to zimną Twoje włosy mogą jeszcze szybciej się elektryzować. Wybierając szczotkę postaw na tę z naturalnych materiałów – a jeśli to możliwe, to także z naturalnym włosiem. Elektryzowaniu się włosów sprzyjają także plastikowe tekstylia. Jeśli twoja czapka czy sweter są z poliestru – to więcej niż pewne, że po ich zdjęciu twoje włosy mogą przypominać „roztrzepanego kurczaka”. Włosy pod wpływem tarcia o inny materiał naładowują się dodatnio, przez co odpychają się wzajemnie i podnoszą.

 

Rada Piotra:

Sztuczne materiały mają zły wpływ na skórę głowy i włosów. Dotyczy to także pościeli, na której śpimy. Aby zadbać o włosy zdecydowanie polecam jedwabne poszewki na poduszki, dzięki którym włosy nie łamią się podczas snu i odpoczynku – zaznacza Piotr Sierpiński.


Używaj specjalnych produktów do elektryzujących się włosów

 

Większość dostępnych na rynku produktów dla puszących się włosów i ułatwiających ich rozczesywanie zawiera specjalne składniki, które zapobiegają elektryzowaniu się. Jeśli na twojej głowie włosy często stają dęba, sięgnij po nie.

 

Rada Piotra:
Na rynku dostępne są zarówno szampony, jak i odżywki do puszących się włosów. Jeśli chcesz doraźnie poradzić sobie z tym problemem, sięgnij po odżywkę lub serum bez spłukiwania w sprayu. Dobrym sposobem jest nałożenie produktu na dłonie, następnie rozcieramy go i delikatnie palcami przeczesujemy włosy – doradza Piotr Sierpiński.

 

Sposoby na ostatnią chwilę

 

Jeżeli mocno elektryzują ci się włosy gdy np.: jesteś poza domem, możesz spróbować opanować sytuację kilkoma prostymi sposobami. Dłonie i palce możesz zwilżyć wodą lub kremem do rąk i delikatnie przeczesać ręką włosy – tak aby ich nie obciążyć.

 

Rada Piotra:
Szybkim sposobem na ujarzmienie naelektryzowanych włosów jest spryskanie szczotki lakierem do włosów, a następnie przeczesanie problematycznych kosmków. Pamiętaj jednak, że to działanie doraźne i nie może zastąpić prawidłowej pielęgnacji! – zaznacza Piotr Sierpiński.