Sauna mokra – dlaczego warto z niej korzystać?

Sauna jest nie tylko elementem kojarzonym z relaksującym pobytem w spa – coraz częściej pojawia się także jako wyposażenie naszych domów. Bez względu jednak na miejsce, sauna – której wyróżniamy odmiany takie jak sucha, mokra oraz parowa, jest bez wątpienia korzystna dla naszego zdrowia, a regularne jej zażywanie ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Szczególnie warta uwagi jest sauna mokra, charakteryzująca się dużą temperaturą i wilgotnością powietrza. Dlaczego zatem warto z niej korzystać, jakie ma zalety i na co należy uważać?

Sauna mokra – dlaczego warto z niej korzystać?

Sauna mokra charakteryzuje się temperaturą od 40 do 70 stopni, natomiast wilgotność waha się w niej od 40 do 100%. Sauny o największej wilgotności to tak zwane sauny parowe. W przeciwieństwie do suchych odpowiedników, są one szczególnie polecane do wzmacniania i nawilżania dróg oddechowych – wysoka wilgotność powietrza bardzo dobrze radzi sobie z śluzówką dróg oddechowych. Wśród dodatkowych zalet możemy wymienić także ogólne wzmacnianie odporności, znaczna poprawa kondycji skóry oraz stymulacja układu przemiany materii. Sauna mokra wpływa też pozytywnie na układ limfatyczny i krwionośny – poprawia krążenie i gospodarkę limfy w organizmie. Poza korzyściami zdrowotnymi ciała, ma ona również niebagatelny wpływ na samopoczucie oraz dobrostan psychiczny – wycisza, relaksuje i rozluźnia nasz umysł. Nie bez wątpienia zatem jest często stosowanym zabiegiem wspierającym nasze zdrowie. 

Jak często zaleca się korzystanie z sauny mokrej? 

W przeciwieństwie do suchej sauny, z mokrej możemy korzystać niemal codzienne, choć nie jest to zalecane. Ze względu na swój charakter, nie jest ona dla organizmu tak obciążająca, zatem częstsze seanse są jak najbardziej dopuszczalne – warto jednak utrzymać je w ilości maksymalnie 3 razy w tygodniu. Standardowy czas zabiegu wynosi od 5 do nawet 30 minut, jednak jest kwestią wysoce indywidualną i należy dobierać go ściśle według naszego aktualnego samopoczucia, możliwości oraz ewentualnych przeciwwskazań. Początkowe seanse nie powinny przekraczać 20 minut ze względu na konieczność przyzwyczajenia organizmu do warunków jakie w niej panują. Czy tylko częste korzystanie z sauny przynosi zamierzone efekty? Dużo większy wpływ ma na to regularność, a nie duża ilość zabiegów – przy zachowaniu częstotliwości przynajmniej jednego seansu w tygodniu, jesteśmy w stanie zauważyć dużą pozytywną zmianę. Bezpośrednio po niej, zaleca się zimne natryski bądź zabiegi pielęgnacyjne w postaci stosowania balsamów – rozszerzone pory skóry są wówczas dużo bardziej chłonne i dobrze przyjmują rozmaite kosmetyki. 

Środki ostrożności, czyli na co zwrócić szczególną uwagę?

Choć sauna jest stosunkowo bezpiecznym i zdrowym zabiegiem, ma swoje przeciwskazania, a korzystanie z niej powinno być przeprowadzane ze zdrowym rozsądkiem. Przede wszystkim nie zaleca się korzystania z sauny mokrej w trakcie przechodzenia ostrych chorób zakaźnych i infekcji, szczególnie jeśli występuje stan podgorączkowy, który sam w sobie jest dużym obciążeniem dla organizmu. Saunę odradza się także w przypadku chorób o podłożu psychotycznym, chorób układu krążenia, nerek i wątroby, nowotworów oraz rozmaitych stanów zapalnych skóry. Przeciwskazaniem jest także powikłana ciąża, choroby tarczycy bądź padaczka. Nie należy ich bagatelizować – zażywanie sauny w przypadku wymienionych schorzeń może pogorszyć stan, a nawet wywołać zagrożenie życia. Rolą sauny jest jednak wspieranie zdrowia, nie warto zatem ryzykować. 

Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.