Jak poprawnie chustować dziecko?

Podobno dzieci możemy nosić w chuście od pierwszych dni ich życia Coraz więcej rodziców decyduje się na skorzystanie właśnie z takiego rozwiązania, czy jednak robią to we właściwy sposób? Ania Drzazga zaprosiła do naszego studia Martę Binkowską ze Stowarzyszenia Poznań w Chuście, która opowiedziała nam więcej o tym rozwiązaniu.

 

Stowarzyszenie Poznań w Chuście to organizacja zajmująca się edukowaniem rodziców w zakresie korzystania z chust czy innych nosideł ergonomicznych. Stowarzyszenie powstało w 2010 roku, chociaż rozmowy na ten temat toczyły się już od 2007 roku.

 

Noszenie dzieci w chustach i nosidłach ergonomicznych to rozwiązanie, z którego w ostatnim czasie korzysta coraz więcej rodziców.    Co ciekawe, w chustach noszone mogą być wszystkie dzieci – nawet te z wadami rozwojowymi, genetycznymi czy obarczone dziecięcym porażeniem mózgowym.

 

Okazuje się też, że z takiego rozwiązania często korzystali nasi przodkowie.

 

– Po prostu nie było o tym głośno. Teraz mamy media społecznościowe, jest większy dostęp do wiedzy niż kiedyś. Te osoby, które mieszkały na przykład na wsi musiały sobie jakoś radzić z tymi dziećmi, więc dziecko hop do chusty. – opowiada nasz gość.

 

Niewątpliwą zaletą noszenia dziecka w chuście jest wygoda i możliwość wykonywania innych czynności, będąc jednocześnie blisko malucha. Marta Binkowska podkreśla, że choć dzieci w chustach można nosić już od urodzenia, to warto pamiętać, że dużo zależy od tego w jakiej kondycji po porodzie jest kobieta. Połóg, który trwa około sześciu tygodni to ważny czas dla mamy na dojście do siebie i odpoczynek.

 

Jakie są plusy noszenia dziecka w chuście?

– Jest ich naprawdę dużo. Jest zaspokojenie tej właśnie bliskości, nauka siebie nawzajem, bo ta bliskość daje poczucie nam, rodzicom, że wiemy co się z dzieckiem dzieje. – tłumaczy Marta Binkowska.

 

Wszystkich przyszłych i obecnych rodziców zachęcamy do obejrzenia wywiadu w całości! Przy okazji dowiecie się też jak prawidłowo wiązać chustę, by zagwarantować dziecku komfort i bezpieczny rozwój.

 

 

 

autorka: N. Devetzi