Gala Mody Polskiej 2021

 

„Jeśli moda w Polsce może inspirować Europę to na pewno ze względu na pokazy mody, które organizuje Polska Akademia Mody” – mówili uczestnicy „City Park Fashion Show 2 – Gali Polskiej Mody”, która odbyła się 21 listopada 2021 roku w Poznaniu. W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości m.in.: Eliza Hirsch z City Parku; b. kandydat na Prezydenta RP, Waldemar Witkowski oraz Paweł Janaszek, który przybył na galę specjalnie ze Stanów Zjednoczonych.

 

„Moda to deklaracja własnej wolności” – potwierdziły to pokazy nagrodzone najbardziej prestiżowymi wyróżnieniami w świecie polskiej mody, które przyznaje Kapituła Polskiej Akademii Mody. Kropką na „i” była okolicznościowa Statuetka Kapituły „Dobry Człowiek”, którą w finale gali otrzymał Stefan Kostecki, Prezes Polskiej Akademii Mody.

 


Od początku gali wypłynęliśmy na szerokie wody. Wszystko za sprawą modowego rekina – firmy z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem o sugestywnej nazwie SHARK. Jej szefowa, Danuta Błaszczyk otrzymała Statuetkę Top Moda 2021 – znak dobrej jakości i modnego wzornictwa. „Uwielbiam modę i pracę z formą. Poszukuję nowych, kreatywnych rozwiązań, które doprowadzą mnie do ideału” – powiedziała Żaneta Nieć-Drypczak. Taka też była kolekcja ME, która otrzymała wyróżnienie w 44. Edycji Konkursu o Srebrną Pętelkę – najbardziej prestiżową nagrodę dla projektantów stojących u drzwi modowej kariery lecz mających już pewne sukcesy.

 

Drugą laureatką wyróżnienia w Konkursie o Srebrną Pętelkę była „Dama z Wachlarzem” – kolekcja Magdaleny Gruszczyńskiej, zainspirowana obrazem Gustava Klimta, o tym samym tytule. Kimono jako nowa forma pozwoliła otulić się wielobarwną materią-obrazem i przemienić w kolorowego, egzotycznego ptaka. Ten pokaz udowodnił, że „Najlepszy kolor na świecie to taki, który dobrze na tobie wygląda” – jak mawiała Coco Chanel.

 

Wyróżnienie otrzymała także Magdalena Wiśniewska-Kukuła, autorka kolekcji FLOWERS AND WAVES. Od strony scenicznej oznaczało to wielowariantowość i kompatybilność wszystkich elementów. Dawało możliwość stworzenia kilkudziesięciu ślubnych kreacji.
Główną Nagrodę w 44. Edycji Konkursu o Srebrną Pętelkę otrzymała Sherlock Holmes w wersji kobiecej – Elżbieta Mazurek. Jej kolekcja SHERLOCKED była ubrana w długie płaszcze i peleryny, koszule i sukienki z wysokimi kołnierzami. Uzupełnieniem była torebka inspirowana kaburą do pistoletu (to czy była pusta czy też nie dla publiczności pozostało tajemnicą).

 

Kolekcja Bosca Fashion autorstwa Kamili Jankowska, ukazała się nam jako polska marka firmująca kolekcje sukien wizytowych, koktajlowych i wieczorowych. Elegancja łączyła się z ekstrawagancją. Tak też poznaliśmy zdobywczynię Statuetki Złotej Pętelki – największego i najbardziej pożądanego wyróżnienia modowe w Polsce dla projektantów, producentów, osób związanych ze światem mody. W imieniu laureatki odebrała ją Wiesława Maj.

 

Zdobywcą Certyfikatu „Kreator Wizażu 2021” okazał się Krystian Zawada, który przekonał, że moda i malarstwo to tylko z pozoru dwa odrębne światy. Ten miłośnik egzotycznych roślin i ogrodów, tym razem namalował na ciałach modelek obrazy z nurtu kubizmu. Udowodnił, że moda to nie tylko ubiór, ale to styl życia oparty o indywidualizm i obnażanie emocji.

 

W finale gali oklaskiwaliśmy Kamilę Froelkę, która następnego dnia wylatywała do Dubaju. Dbałość o szczegóły, zmysłowość, estetyka, fantazja… i finezja – te odczucia i spostrzeżenia olśniewały w prezentowanych kreacjach. Nie mogło być inaczej – jak mawiają – „cenniejsza niż złoto” Statuetka Złotej Pętelki powędrowała do Kamili Froelke.

 

Artystycznym akcentem uroczystości były dwa utwory w interpretacji Marty Grabowskiej: „La Paloma” i „Time To Say Goodbay”.

 

autor: Dominik Górny
fot. Hieronim Dymalski