Orkiestra klarnetowa i prawykonanie koncertu sprzed 70 lat, czyli III Międzynarodowy Festiwal im. Madei

Niesamowite muzyczne doznania w niezwykłej scenerii – tak zapowiada się III edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Madei. Przygotowano szereg atrakcji, które z pewnością zaciekawią także osoby na co dzień niezwiązane z muzyką klarnetową. Kim był Józef Madeja i dlaczego to właśnie w Poznaniu w szczególny sposób podkreśla się jego wkład w życie muzyczne Polaków? O tym opowiedzieli Hanna Lizinkiewicz i Paweł Kroczek ze Stowarzyszenia im. Józefa Madei w wywiadzie dla portalu Codzienny Poznań.

 

Józef Madeja to postać niezwykle ważna dla muzycznego Poznania, ale także dla całego życia muzycznego w regionie i poza jego granicami. Ze stolicą Wielkopolski związał się po I wojnie światowej, kiedy to przybył do Poznania z Niemiec. To właśnie tutaj klarnecista, kompozytor i pedagog muzyczny założył szkołę gry na klarnecie. Madeja jest „odpowiedzialny” za popularyzację klarnetu w całej Polsce – to dzięki niemu instrumentem zainspirowały się kolejne pokolenia.

 

By przypomnieć jego postać, a także dorobek, powstało Stowarzyszenie im. Madei, które jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu poświęconego właśnie wybitnemu klarneciście. Przedstawiciele stowarzyszenia, Hanna Lizinkiewicz oraz Paweł Kroczek byli gośćmi naszego poniedziałkowego programu „Hej Poznań”.

 

 

Tegoroczna edycja wydarzenia rozpocznie się już w czwartek, 14 października i potrwa 10 dni – do 24. W programie znalazł się szereg atrakcji. Jak wyjaśnia Hanna Lizinkiewicz, organizatorzy co roku starają się odwiedzać nowe miejsca i przede wszystkim mniejsze wielkopolskie miejscowości. W tym roku to m.in Kórnik i Jankowice. Podczas wywiadu Piotr Szulc zwrócił uwagę na wyjątkową scenerię tych miejsc. Organizatorzy przyznają, że jest to dodatkowy element, który urozmaica odbiór muzyki oraz nadaje koncertom wyjątkowego charakteru.

 

Co znalazło się w programie Festiwalu? W czasie wywiadu wskazano na kilka jego punktów, w tym m.in. Galę Klarnetową, która planowana jest na 16 października. Wystąpi podczas niej m.in. orkiestra klarnetowa składająca się z kilkunastu osób grających wyłącznie na klarnetach.

 

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu planowane jest także prawykonanie koncertu klarnetowego napisanego przez Józefa Madeję 70 lat temu. Co ciekawe, zaginęła oryginalna partytura, dlatego prawykonanie będzie jej rekonstrukcją. W czasie programu „Hej Poznań” Paweł Kroczek wyjaśnił w jaki sposób udało się ją zrekonstruować.

 

Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu, by dowiedzieć się również, co jeszcze przygotowano w ramach festiwalu oraz kto wystąpi na scenach.

 

 

autorka: A. Karczewska