Dji Mavic Mini czy Mini 2?

Coraz bardziej interesują nas nowinki technologiczne, wśród których znajdują się smartfony automaty do gry czy drony. Właśnie tym drugim chcielibyśmy się przyjrzeć w naszym artykule, albowiem cieszą się one sporym zainteresowaniem w Polsce. Nie mamy wątpliwości, że dużo osób zaczyna swoją przygodę od marki DJI, przy której potem pozostaje. Postanowiliśmy wobec tego sprawdzić, który model będzie lepszy na początek: Mavic Mini czy Mini 2?

Świetny sprzęt na początek

Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że na rynku dostępnych jest sporo dronów od różnych producentów. Na ogół są to jednak mniej znane marki z Azji, których urządzenia kosztują po kilkaset złotych. Choć reklamowane są jako modele z jakością wideo 4K, to w rzeczywistości jest ona na ogół bardzo słaba, rzędu 480 czy 720p ze złym przetwornikiem. Nie dziwi nas zatem fakt, że mnóstwo osób wybiera DJI. Ta chińska marka to dla wielu Apple czy Samsung wśród smartfonów, choć z cenami bliżej Xiaomi. Od kilku sezonów wypuszcza ona zarówno amatorskie, półprofesjonalne, jak i profesjonalne wersje. My przyjrzymy się tym na początek.

Pierwszym z tanich i cenionych dronów był DJI Spark, który zapewniał ponad 20 minut lotu, wideo w 1080p. Dla dzieci można do dziś kupić DJI Tello, który kosztuje 300-400 złotych i pomaga w nauce latania, programowania. Jednak pod koniec 2019 roku na rynku pojawił się Mavic Mini. Był to świetny w owym czasie amatorski dron, który zapewniał filmy w jakości 2.7K, bardzo ładne zdjęcia. Po roku czasu, na rynku pojawił się Mini 2, który jest bardzo podobny, choć zmieniono w nim parametry i kontroler. Warto zatem teraz spojrzeć, który z nich wybrać.

DJI Mavic Mini

Zaczynamy oczywiście od starszego modelu. Mavic Mini to urządzenie, które waży 249 gram, może się poruszać do 48 km/h. Na wyposażeniu znajduje się pojedyncza kamera 1 2MP, 1/2.3″ CMOS, z 3-osiową stabilizacją. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie zdjęć w formacie JPEG, kręcenie filmów w jakości 2.7K w 30 fpsach. Na wyposażeniu mamy tutaj 3 tryby: cinematic, sport i P. Podczas filmowania możemy skorzystać z 4 programów automatycznych: Dronie, Rocket, Circle, Helix.

DJI Mavic Mini korzysta z wymiennego akumulatora o pojemności 2400 mAh, który pozwala na loty do 30 minut. Dostępny jest w wersji Fly More Combo, gdzie w zestawie dostajemy 3 akumulatory, hub do ładowania, osłony na śmigła, małe części zapasowe.

DJI Mini 2

Pod koniec 2020 roku na rynku pojawił się Mini 2. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od Mavica Mini. Wprowadzono tu jednak wideo w jakości 4K, jak i możliwość wykonywania zdjęć w JPEG+RAW. Szczególnie użytkownikom spodobały się RAW-y. Można je w specjalnych programach wywoływać i wyciągać jeszcze więcej szczegółów ze zdjęć. Kamera w Mini 2 obsługuje także 4-krotny zoom cyfrowy. Dzięki udoskonalonemu systemowi napędu jest on o wiele bardziej odporny na wiatr, silne podmuchy. Kolejnym plusem jest system OcuSync 2.0, który zwiększa nie tylko zasięg połączenia z dronem, jak i jego stabilność. Sięgać może do 6 km. Mamy tu więcej inteligentnych funkcji. Do 4 programów automatycznych dołącza również Boomerang. Ponadto możliwe jest wykonywanie panoramy. Także i ten model kupimy w wersji FMC z dodatkowymi bateriami i akcesoriami.

Który zatem?

Z oczywistych względów Mini 2 jest bardziej zaawansowany niż Mavic Mini. Jednak dla wielu ważna jest cena. Z chwilą pisania przez nas tego artykułu w popularnych marketach Mavic Mini FMC kosztuje 1750 złotych. Z kolei Mini 2 to cena około 2800 złotych. Mamy zatem 1000 złotych różnicy. Jeszcze większe dysproporcje panują na rynku wtórnym. Używany Mavic Mini FMC dostępny jest nawet za 1100-1200 złotych, zaś Mini 2 kosztuje 2400-2500. Można zatem zdecydować się na używanego Mavica Mini i po pewnym czasie zdecydować, czy pozostajemy przy tym modelu, czy też zechcemy kupić Mini 2 bądź nawet wyższy.