Dlaczego na skórze nastolatków występują rozstępy? Jak sobie z nimi radzić?

 

Dlaczego na skórze nastolatków występują rozstępy? Powiedział o tym dermatolog dr Łukasz Preibisz. Jak można się ich pozbyć?

 

Rozstępy kojarzą się głównie z problemem, który pojawia się z wiekiem. Tymczasem często dotyczy także nastolatek i nastolatków, co z kolei mocno wpływa na psychikę młodych ludzi.

 

Jak wyjaśnia lekarz, rozstępy powstają poprzez uszkodzenie połączeń między włóknami kolagenowymi i elastynowymi, a więc elementami „trzymającymi” skórę, dzięki którym jest ona zwarta i zbita.

 

Jak dochodzi do uszkodzeń? Jak wylicza dermatolog, powody mogą być różne – przyrost masy ciała, wpływ hormonów, ciąża, skłonności genetyczne czy też leczenie sterydowe. Czynników jest wyjątkowo wiele i wiek nie zawsze ma tu znaczenie.

 

Czy można odpowiednio szybko zareagować? Jak zauważa lekarz, początkowo pojawiają się tzw. „czerwone rozstępy”, czyli stan zapalny na skórze. Stan ten trwa zwykle od kilku miesięcy do pół roku, a następnie zmiany na skórze sinieją. Właśnie ten czas – od czerwonych do siniejących – jest tym, kiedy należy działać, ponieważ gdy rozstępy blekną, skóra staje się trudniejsza do „naprawienia”.

 

W zależności od tego, jakie są to rozstępy i w którym miejscu się pojawiają, można pomóc skórze. Dermatolog wymienia m.in. peelingi, fototerapię, podanie osocza bogatopłytkowego, wykonanie dermabrazji czy też zabieg podgrzewający skórę i poprawiający jej strukturę.

 

Lekarz zaleca, by reagować szybko – nawet u 14-, 15- czy 16-latków, gdy rozstępy pojawiają się w wyniku szybkiego przybierania masy ciała.

 

Czy można przeciwdziałać rozstępom u młodzieży? Ważne jest by zrozumieć, że szybkiego nastoletniego wzrostu nie jest się w stanie zahamować. Można jednak dbać o to, by nie przybierać tkanki tłuszczowej. Warto także sięgnąć po preparaty – np. te dla kobiet w ciąży, gdyż jak zauważa dermatolog, nie ma różnicy co jest powodem powstawania rozstępów.