Darmowe posiłki dla poznańskich uczniów

Już jutro rozpocznie się kolejny rok szkolny. Dla wielu uczniów to nie tylko powrót do nauczycieli, koleżanek i kolegów z klasy, ale także szansa na regularny ciepły posiłek. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przypomina o możliwości uzyskania darmowych posiłków dla dzieci w poznańskich szkołach.

 

Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego, rodziny w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o przyznanie dzieciom darmowych posiłków w szkołach.

 

Rządowy projekt „Posiłek w szkole i domu” zakłada, że darmowy posiłek przysługuje dzieciom z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 792 złotych. To 150% kryterium dochodowego, które uprawnia do świadczenia z pomocy społecznej.

 

W Poznaniu Rada Miasta podwyższyła to kryterium do 200%. Oznacza to, że miesięczny maksymalny dochód na osobę w danej rodzinie nie może przekroczyć 1056 złotych. Dzięki temu więcej osób w trudnej sytuacji finansowej i życiowej może skorzystać z pomocy.

 

Jak wynika z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu, miesięcznie korzysta z tej możliwości około tysiąca poznańskich uczniów. Rocznie na ten cel MOPR przeznacza ok. 3,5 mln złotych.

 

Wnioski można składać przez cały rok, jednak im wcześniej zostanie to zrobione i rozpatrzone, tym szybciej dzieci skorzystają z posiłków. Czasem także szkoły zgłaszają potrzebę wsparcia, gdy wychowawcy widzą, że dziecko go potrzebuje.

 

Jak podkreślają eksperci, pedagodzy, a także Anna Zając-Domżał, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu, regularne spożywanie ciepłego, pełnowartościowego posiłku jest bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego aktywność m.in. społeczną.

 

Wniosek o przyznanie darmowego posiłku należy składać w filii MOPR właściwej dla miejsca zamieszkania.

Filie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu:

Jeżyce – Sienkiewicza 22

Grunwald – Matejki 50

Nowe Miasto – os. Piastowskie 81

Stare Miasto – Kościuszki 103

Wilda – Opolska 58

Siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu – Cześnikowska 18B

 

 

autorka: A. Karczewska