Stoisko poświęcone wyłącznie Białej Parzonej Wielkopolskiej stanie na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku

XV Ogólnopolski Festiwal Smaku rozpoczyna się jutro, 12 sierpnia. Przygotowano szereg atrakcji, w tym kilka nowości.

Trzeciego dnia wydarzenia, w sobotę, pojawi się także specjalne stoisko, w pełni poświęcone Wielkopolskiej Białej Parzonej. Akcja przygotowana jest w ramach kampanii „Smak Wielkopolski”, której celem jest popularyzacja tradycyjnego wielkopolskiego wyrobu.

Wielkopolska Biała Parzona nie jest „zwykłą” kiełbasą. To regionalny przysmak przygotowywany zgodnie z tradycją i według ściśle określonej receptury. Wyrób posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne, co oznacza, że może być produkowany wyłącznie zgodnie z recepturą i technologią na określonym obszarze – w województwie wielkopolskim oraz w kilku powiatach w sąsiednich województwach. Tylko wtedy może być nazywany Białą Parzoną Wielkopolską.

Specjalne stoisko poświęcone kiełbasie pojawi się w sobotę, 14 sierpnia, na Starym Rynku. Dostępne będzie w godzinach 12:00-18:00. Będzie można tam spróbować kiełbasy przygotowanej na kilka sposobów – w parownicy, w kotle i na grillu. Zaplanowano także pokazy kulinarne i konkursy z nagrodami. Przygotowano również szereg informacji dotyczących regionalnego wyrobu.

Zgodnie z normami i recepturą, Białą Parzona Wielkopolska powinna mieć ok. 10-12 cm długości i maksymalną średnicę do 3,3 cm. Do jej produkcji należy użyć wyłącznie mięsa wieprzowego, wykrawanego w ciągu 48-72 godzin po uboju. Mięso pozyskuje się z wykrawanych szynek i łopatek i średnio je rozdrabnia.

Mięso I klasy musi stanowić 70% ogólnej masy, II klasy 20% a III klasy tylko 10%. Mięso użyte do produkcji jest niepeklowane, co nadaje charakterystyczny “biały” kolor.

Charakterystyczny dla przysmaku jest majeranek – jego zawartość nie może być mniejsza niż 0,3 kg na 100 kg mięsa. Całość doprawiana jest solą warzoną, świeżo startym czosnkiem i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Całość daje nie tylko niepowtarzalny wyjątkowy smak, ale także charakterystyczny wygląd.