“Dizajn. Odsłona poznańska” – dlaczego przedmioty codziennego użytku mogą być sztuką?

W CK Zamek można zwiedzać wystawę „Dizajn. Odsłona poznańska”, która ukazuje wkład poznańskich artystów w kształtowanie przemysłu i kultury materialnej.

 

Jak wskazują twórcy wystaw, przedmioty używane w codziennym życiu nie są jedynie dobrem materialnym, ale także wskazują preferencje estetyczne użytkowników, kulturę wytwarzania oraz kulturę materialną. Wystawa skupia się na twórcach poznańskich i ich wkładzie w przemysł i kulturę Polski.

„Przy okazji przekrojowych pokazów zapomina się o wkładzie tego środowiska w kulturę naszego kraju. Czy oprócz specjalistów kojarzy się z Poznaniem meblościankę Bogusławy i Czesława Kowalskich z lat 60., podobnie jak współcześnie wznawiane eksperymenty meblarskie z lat 50. Rajmunda Hałasa, czy doświadczenia postmodernistyczne w latach 90. Aleksandra Kuczmy? Nie zawsze opinia publiczna wie, że meble stawiające polski przemysł na poziomie światowym to wytwory twórców średniego pokolenia takich jak: Tomasz Augustyniak, Piotr Kuchciński czy młodszych Joanny Leciejewskiej, Bartłomiej Pawlaka, Łukasza Stawarskiego. To przykłady projektantów, którzy mają swoje korzenie w tym środowisku poprzez ukończone studia i pracę na rzecz nie tylko Poznania” – wskazują organizatorzy.

Poza wyrobami przemysłowymi na wystawie można zobaczyć także kilka projektów powstałych dla różnych miejsc w Poznaniu, które na stałe wpisały się nie tylko w historię stolicy Wielkopolski, ale także polskiego dizajnu.

Ekspozycję skomponowano w taki sposób, by ukazywała zmiany w polskiej myśli projektowej w ostatnich 70 latach. Zwiedzający mogą także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy można wyodrębnić poznański styl i lokalne upodobania czy też wpisuje się ona w trendy ogólnoświatowe.

Wystawa dostępna jest w Sali Wystaw do 12 września, od wtorku do niedzieli.