Planujesz zakup mieszkania w starej kamienicy? Rozważ wszystkie za i przeciw

Pięć zalet mieszkań w kamienicy:

1. Niepowtarzalny klimat

Żadne mieszkanie w bloku w mieście, ani żaden dom na przedmieściach nie są w stanie dorównać klimatowi przedwojennej czy XIX-wiecznej kamienicy. Piękne elewacje, zdobione fasady, niezwykłe klatki schodowe – Klienci, którzy poszukują miejsca z duszą stawiają na zakup mieszkań w kamienicach. Rynek nieruchomości w ostatnich latach oferuje takich klimatycznych mieszkań coraz więcej, a ich standard jest coraz lepszy – odrestaurowane elewacje i klatki schodowe sprawiają, że dziś takie lokum to szyk i prestiż – mówi Anna Potocka, licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami, współwłaścicielka PG HOME Nieruchomości.

2. Dobre położenie

Lubisz żyć rytmem miasta? Możesz być pewien, że mieszkanie w kamienicy ci to zapewni. Tego typu nieruchomości zlokalizowane są w centrach miast, często obok starówki. Miasta wciąż się rozrastają, ale z uwagi na gęstą zabudowę śródmieścia, nowe mieszkania powstają coraz dalej od centrum. Dlatego decydując się na mieszkanie w kamienicy możesz mieć wszystko w zasięgu ręki bez konieczności dalekich wypraw samochodem.

3. Grube mury

Lata są coraz cieplejsze, ale decydując się na mieszkanie w kamienicy możemy mieć pewność, że podczas upałów znajdziemy w nim wytchnienie. – Mury w kamienicach są grube i zazwyczaj budowane z cegieł. Bardzo często kupujący decydują się na ich odkrycie, ale oprócz walorów estetycznych zapewniają one przyjemny chłód latem – mówi Anna Potocka, PG Home Nieruchomości. – Jest jeszcze jeden duży plus – dzięki grubości ścian nie słychać sąsiadów – dodaje.

4. Duża przestrzeń

Budownictwo czasów PRL przyzwyczaiło nas do małych pokojów i ciasnych łazienek. Zupełnie inaczej jest w kamienicach. Pokoje są przestronne, dobrze doświetlone, a sufity wysokie. Daje to mieszkańcom przestrzeń, którą można ciekawie zaaranżować bez ryzyka, że szybko się ją zagraci.

5. Dobra inwestycja

Na mieszkaniu w kamienicy można też sporo zarobić. – Lokale w kamienicach idealnie nadają się na inwestycję w ramach tzw. house flippingu. Polega ona na korzystnym zakupie mieszkania (cena może być niższa z uwagi na stan, czy sytuację prawną), a następnie remoncie i sprzedaży z zyskiem – mówi Anna Potocka, PG Home Nieruchomości.

Pięć wad mieszkań w kamienicy:


1. Generalny remont

Zakup mieszkania w kamienicy wiąże się z wieloma nakładami finansowymi. Taka nieruchomość bardzo często wymaga generalnego remontu – wymiany instalacji elektrycznej, wodociągowej czy kanalizacyjnej. Zauroczenie starymi murami bardzo często mija, gdy trzeba zająć się usuwaniem wilgoci. Jeśli decydujemy się na mieszkanie, które przeszło już generalny remont, musimy liczyć się z wyższą ceną.

2. Nadzór konserwatora zabytków

Kamienice położone w centrach miast bardzo często są pod opieką konserwatora zabytków. – To oznacza dla kupującego dodatkowe zabiegi. Konserwatora należy poinformować o planowanych pracach remontowych. Może się okazać, że nie na wszystkie zmiany się zgodzi, albo koszt takich zmian będzie bardzo wysoki  – mówi Anna Potocka, PG Home Nieruchomości.

3. Wysoki fundusz remontowy

Stara kamienica – bez względu na to, czy remont ma już za sobą, czy dopiero na niego czeka – wymaga wielu inwestycji, by ją odnowić oraz utrzymać w dobrym stanie. – Wysoki fundusz remontowy może skutecznie odstraszyć potencjalnych nabywców. Jeśli korzystamy z usług biura nieruchomości, pośrednik sprawdzi jego kwotę w imieniu kupujących – mówi Potocka.

4. Trudności z parkowaniem

Choć lokalizacja w centrum miasta wydaje się być atrakcyjna, to jednak sporym wyzwaniem może się okazać znalezienie miejsca parkingowego. W kamienicach nie ma parkingów podziemnych, a te przy ulicy mogą być objęte strefą parkowania.

5.Brak windy

W większości starych kamienic nie możemy liczyć na windę. To może być duży kłopot zarówno dla osób starszych o słabszej kondycji, jak i dla młodych rodziców, którzy wożą swoje dzieci w wózkach. Także przeprowadzka do takiego mieszkania będzie nie lada wyzwaniem.