Już jutro startuje Betlejem Poznańskie. Co przygotowano?

Podobnie jak w ostatnich latach, wydarzenia będą odbywać się zarówno na Placu Wolności jak i na Starym Rynku. W obu lokalizacjach Betlejem Poznańskie będzie trwać  do 22 grudnia.

Otwarcie imprezy zaplanowano na sobotę, 16 listopada, na godzinę 17:00 na Placu Wolności. Weźmie w nim udział m.in. prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Wieczór umili występ chóru Gospel Joy.

Tradycyjnie na Placu Wolności powstanie kiermasz, gdzie będzie można spróbować potraw i przysmaków z różnych państw. Nie zabraknie również tradycyjnych polskich, świątecznych potraw takich jak m.in. barszcz z uszkami, pierogi, makowiec czy pierniki. Na stoiskach dostępne będą również ozdoby choinkowe, wyroby rękodzielnicze i wiele innych wyrobów, które sprawdzą się jako prezent pod choinkę. Jak zapewniają organizatorzy, poza stałymi wystawcami, w Poznaniu pojawią się w tym roku także nowi.

Nie zabraknie atrakcji, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych uczestników – karuzeli dla dzieci, a także Diabelskiego Młyna, który cieszy także dorosłych. Koło już stoi i w tym roku będzie tam aż do 2 lutego 2020 roku.

„Wiemy, że wielu turystów przyjeżdża do Poznania w okresie przedświątecznym właśnie ze względu na jarmark. W weekendy są duże kolejki – nie tylko na diabelskie koło, ale też inne atrakcje, dlatego zachęcamy mieszkańców Poznania, aby odwiedzali Betlejem także w trakcie tygodnia. Wtedy również czeka na nich wiele wydarzeń kulturalnych.”

Anna Dorna, prezes Fundacji Flow Art

Po raz kolejny Miasto Poznań przygotowało darmowe wejściówki zarówno na diabelski młyn jak i karuzele. W tym roku będzie ich 1500 – po dwie na osobę. Będą rozdawane w Centrum Inicjatyw Rodzinnych – o terminach CIR będzie informował na bieżąco na swojej stronie.

Darmowe bilety na atrakcje będzie można wygrać również biorąc udział w konkursie i wydarzeniach organizowanych przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych.  W środy organizowane będą rodzinne środy, czyli cykl wydarzeń i warsztatów dla najmłodszych m.in. w „Pracowni Elfów”.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny będą mogli skorzystać za to ze zniżek na diabelski młyn i karuzele, natomiast seniorzy z Poznańską Złotą Kartą mogą liczyć na grzane wino w niższych cenach.

W programie wydarzeń odbywających się na Placu Wolności znalazły się również m.in. spektakle teatralne, warsztaty, animacje dla rodzin, fire show, rodzinne kolędowanie, koncerty oraz akcje charytatywne.

Z kolei 21 grudnia z placu Wolności wyruszy kolorowa Świąteczna Parada, która przejdzie na Stary Rynek.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku rozpocznie się 30 listopada. Wtedy także nastąpi uroczyste rozświetlenie miejskiej choinki pod Ratuszem. Jak zawsze, będzie można odwiedzić Szopkę Bożonarodzeniową, zadzwonić “Dzwonkiem życzeń” czy wrzucić list do Gwiazdora do specjalnie przygotowanej skrzynki Poczty św. Mikołaja.

Organizatorzy zapowiadają również zimową „instalację-niespodziankę”. Jak zwykle w grudniowe weekendy odbywać się będą animacje dla najmłodszych i spotkania z bajkowymi postaciami.

Tradycyjnie na Starym Rynku odbywać się będzie również Poznań Ice Festival, czyli Poznański Festiwal Rzeźby Lodowej, który zaplanowano na weekend 7-8 grudnia. W tych dniach ponownie będzie można zobaczyć najlepszych lodowych rzeźbiarzy w akcji.

Po raz kolejny odbędzie się również akcja wspólnego śpiewania kolędy „Cicha Noc” w różnych językach świata. To miła tradycja, która jednoczy mieszkańców Poznania w tym szczególnym okresie kojarzonym z życzliwością i rodzinną atmosferą. W tym roku będzie można wziąć w niej udział 14 grudnia. Dzień później do stolicy Wielkopolski trafi Betlejemskie Światło Pokoju.

Na Starym Rynku nie zabraknie także takich atrakcji jak np. fire show, warsztaty i animacje dla dzieci,  spotkanie ze Świętym Mikołajem oraz konkurs szopek „Żłobek Wielkopolski 2019”.

W czasie Betlejem Poznańskiego na ulice miasta znów wyjedzie Świąteczna Bimba, czyli przyozdobiony zabytkowy tramwaj, który w tym roku będzie jednak nieco inny o czym organizatorzy poinformują już wkrótce.

Pełen program dostępny jest online.