Z czym to się je: olej z pestek dyni

Jest bardzo zdrowy: prawie 80 procent kwasów tłuszczowych, jakie zawiera, to kwasy nienasycone, z czego nieco ponad połowa to wielokrotnie nienasycone. Zawiera też mnóstwo witamin: A, E, B1, B2 , C, niacynę, piroksen, witaminę H, a także minerały: żelazo, fluor, jod, potas, wapn, magnez, sód, fosfor, selen oraz cynk.

Olej z pestek dyni jest lekkostrawny, a w dodatku jest doskonałym lekarstwem na zaburzenia trawienne u dzieci, ponieważ niszczą większość pasożytów układu trawiennego i regulują apetyt.

Olej jest też bardzo ważnym składnikiem w przemyśle kosmetycznym do pielęgnacji skóry. Doskonale działa na skórę suchą, łuszczącą się, pękającą, a nawet dojrzałą, bo… zmniejsza zmarszczki, a ponieważ zawiera dużo potasu, działa oczyszczająco i rozjaśniająco. Dzięki tej swojej zalecie stosowany jest we wszystkich kosmetykach mających zapobiegać rozstępom.

Jego zalety doceniła także medycyna naturalna – tu olej dyni jest wykorzystywany do leczenia objawów wczesnego stadium przerostu gruczołu krokowego, miażdżycy, dróg moczowych i zaburzeń metabolicznych.

Nas jednak najbardziej interesuje to, że stosuje się także do jedzenia: na surowo i do sałatek, jako dodatek do zup. Jakie dania można przygotować z dodatkiem oleju z dyni?
 
Sałatka ze śledziem i ziemniakami
Składniki:
1. Opakowanie matiasów korzennych w oleju
2. Ziemniaki – 500 g
3. Cebula czerwona (duża) – 1 sztuka
4. Pęczek koperku – 1 sztuka
5. Cytryna – 1 sztuka
6. Olej z pestek dyni (dyniowy) – 100 ml
7. Sól, pieprz do smaku
Sposób wykonania:
Śledzie osączyć, pokroić na kawałki. Cebulę obrać, pokroić w talarki, przelać wrzątkiem. Koperek opłukać, grubo posiekać. Pół cytryny pokroić w plasterki a potem na ćwiartki.
Ziemniaki obrać, pokroić w plasterki lub grubą kostkę, ugotować w osolonym wrzątku, osączyć. Ciepłe polać sokiem z połowy cytryny i 3 łyżkami oleju z pestek dyni. Wsypać posiekany koperek, doprawić solą i pieprzem. Ziemniaki połączyć z cebulą i śledziami. Nałożyć na półmisek, skropić olejem i ozdobić koperkiem.

Przystawka pomidorowo – serowa
Składniki:
1. Pomidory
2. Ser mozzarella
3. Oliwki zielone w zalewie
4. Olej dyniowy
Sposób wykonania:
Pomidory, ser mozzarella i oliwki pokroić w plasterki. Ułożyć dekoracyjnie pomidory i ser mozzarella, a następnie posypać pokrojonymi oliwkami i skropić olejem dyniowym.

Sałatka z kapusty pekińskiej I
Składniki:
1. Kapusta pekińska – 1 szt
2. Papryka konserwowa czerwona – 2 płaty
3. Koperek zielony – ½ pęczka
4. Natka pietruszki – ½ pęczka
Sposób wykonania:
Z kapusty usunąć grube nerwy. Pokroić w bardzo drobne paseczki. Paprykę konserwową osączyć i pokroić w drobną kostkę. Koperek z natką pietruszki pokroić drobno, zostawiając gałązkę do dekoracji.
Składniki dresingu:
1. Cytryna – 1 sztuka
2. Miód płynny – 2 łyżki
3. Olej dyniowy – 100 ml
4. Sól do smaku
Sposób wykonania:
Wycisnąć sok z cytryny dodać 2 łyżki miodu i sól do smaku, wymieszać do połączenia składników. Dodać olej dyniowy i mieszać do powstania emulsji.
Wszystkie składniki sałatki wymieszać z dresingiem. Udekorować listkami pietruszki.