Rusza 7. Art & Fashion Festival

Rozpoczynające się właśnie odchody 10-lecia Starego Browaru i Art Stations Foundation, nierozerwalnie związanych z festiwalem – będzie to edycja naprawdę wyjątkowa. Grażyna Kulczyk objęła festiwal osobistym patronatem i wręczy nagrodę specjalną wybranemu przez siebie uczestnikowi jednego z warsztatów. Warsztaty już trwają od 8 października i wszyscy, którzy przechodzą przez Atrium Starego Browaru, mogą obserwować kolejne etapy powstawania kreacji. A to przecież tylko jedna z wielu atrakcji tego festiwalu.
 
Nie zabraknie time-line’u przemysłu modowego i artystycznego – od soczystych historii z początków polskiej mody, przez fachową analizę powtarzalności trendów, po budzącą emocję współpracę przemysłu z niezależnymi polskimi projektantami i blogerkami. Twórcy festiwalu spróbują też odpowiedzieć na pytanie, jak my, jako konsumenci, wpływamy na przemysł.
 
Oto pełny program festiwalu, którego tematem przewodnim będzie moda i sztuka jako przemysł. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
 
18 PAŹDZIERNIKA (piątek)
 
17:00 Niche to media platform. Strategy and story behind K MAG magazine’s success. – Mikołaj Komar
Twórca magazynu K Mag opowie o tym jak buduje się pozycję lidera w polskich social mediach.
 
18:00 pokaz filmu „The Capsule” (2012), reż. A. Tsangari
30-minutowy projekt zrealizowany na zamówienie Barneys New York z udziałem artystki Aleksandry Waliszewskiej. Pokazowi patronuje T-Mobile Nowe Horyzonty.
 
19:00 Wernisaż wystawy Art & Fashion Experience
Ogłoszenie najlepszych wg jury uczestników warsztatów projektowania ubioru i biżuterii, ilustrowania, fotografowania oraz video & sound mody oraz pisania o modzie, które odbywają się w Starym Browarze w dniach poprzedzających wernisaż. Na wystawie zobaczymy kilkadziesiąt powstałych w czasie warsztatu prac, w tym stylizacje studentów Scotta Schumana. Nagrody wręczą Basia Metelska – kurator festiwalu i jego założycielka Grażyna Kulczyk, która ze względu na rozpoczynające się właśnie obchody 10-lecia Starego Browaru i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk objęła tegoroczną edycję patronatem specjalnym i uhonoruje dodatkową nagrodą wybranego przez siebie uczestnika warsztatów.
 
19:30 koncert Wojtka Mazolewskiego z Pink Freud… i świeżo upieczonymi absolwentami jego warsztatów Fashion Sounds.
 
19 PAŹDZIERNIKA (sobota)
 
10:30 Warm Up by Hush Warsaw – Magda Korcz, Anna Pięta i projektanci
Organizatorki najważniejszych w Polsce targów mody niezależnej i projektanci targów Hush Warsaw opowiedzą jak zdobyć klientów. Teoria w Sali Słodowni na rozgrzewkę, a chwilę później praktyka – 30 stoisk polskich projektantów 2 piętra niżej, w Atrium Starego Browaru, w sobotę i niedzielę od 10:00 do 20:00.
 
12:00 Consumer Dandism czyli czy Beau Brumell kupowałby w H&M – Karolina Sulej
Nurtujący zarówno przemysł modowy jaki i nas – konsumentów, temat zbada członek Zespołu Badań Mody i Dizajnu w IKP UW i wieloletnia autorka m.in. „Wysokich Obcasów” i „natemat.pl”.
 
13:30 Ethical Fashion 2 – Magda Płonka
Autorka książki „Etyka w modzie” przedstawi m.in. wiele aktualnych danych na temat wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko i społeczność na całym świecie.
 
15:00 Then is now – the value of creativity in today’s fashion industry – Diana Murek
O powtarzalności w modzie opowie włoska projektantka, a obecnie wykładowczyni historii mody i przewidywania trendów oraz autorka śledzonego przez najlepszych projektantów, stylistów i dziennikarzy bloga intothefashion.com.
 
16:30 Fashion Blogging – Jessica Mercedes Kirschner, Maffashion, Macademian Girl, Harel, Oliwia Kijo, moderator: Piotr Zachara
Jest wiele pytań, które chciałoby się zadać najpopularniejszym polskim blogerkom piszącym o modzie. Okazja będzie tylko jedna.Art & Fashion Festival by Grażyna Kulczyk jako pierwszy zaprasza do prawdziwego dialogu z przedstawicielkami sfery, którą dziś lekceważą chyba wyłącznie popkulturowi dyletanci. Blogosfery. Autorka najpopularniejszego bloga w Skandynawii, 30-letnia Elin Kling ma obecnie na koncie m.in. własny magazyn, platformę internetową, linię ubrań i dwie kolekcje dla H&M. Czy uczestniczki panelu zmierzają w tym samym kierunku? „Od pięciu lat staram się przedstawiać modę i sztukę z najróżniejszych perspektyw”- mówi Basia Metelska, kurator AFF by GK. „W tym roku przyjrzymy się modzie i sztuce jako przemysłowi, w którym dziś nieustający dialog między kupującym a tworzącym jest często kluczowy dla każdej marki. W ogromnym stopniu rozmowa ta przebiega obecnie w blogosferze.” – dodaje kuratorka. Jessica Mercedes Kirschner, Maffashion, Macademian Girl, Harel i Oliwia Kijo wezmą udział w otwartym dla publiczności panelu dyskusyjnym, który poprowadzi Piotr Zachara, specjalista od mody i mediów, związany wcześniej m.in. z „Twoim Stylem”, „Elle” i „InStyle”.
 
20 PAŹDZIERNIKA (niedziela)
 
12:00 Inditex: creating value beyond profits – Jesus Echevarria, moderator: Piotr Zachara
Dyrektor ds. komunikacji Grupy Inditex od września 2005 roku, firmy posiadającej w swoim portfolio marki Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home opowie o subtelnościach dwóch pojęć: wartości i zysków.
 
13:30 Grażyna Hase – Grażyna Hase, moderator: Piotr Szaradowski
Swoje autorskie kolekcje prezentowała w Paryżu, Nowym Jorku, czy Mediolanie już w latach 70. W latach 60. projektowała m.in. dla Mody Polskiej i Telimeny. Na jej wykładzie w Starym Browarze nie zabraknie więc soczystych historii i popartego wieloletnim doświadczeniem komentarza na temat polskiego przemysłu odzieżowego.
 
15:00 Shanzhai Biennial: Culture and Commerce in Late Capitalism – Babak Radboy & Avena Venus Gallagher
Nominowany do Video Music Awards za klip “Power” Kanye Westa Babak Radboy oraz projektująca m.in. dla Davida Bowie Avena Gallagher opowiedzą o podbijającym Nowy Jork artystyczno-komercyjnym projekcie, w które zamieszali m.in. Chanel, Apple i Calvina Kleina.
 
16:30 Alexander McQueen: Savage Beauty  – Andrew Bolton
Największa gwiazda tegorocznej edycji AFF by GK, kurator Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, jedna z najważniejszych osób tworzących historię współczesnej mody i sztuki.
Zaproszenia na wernisaże wystaw przygotowywanych przez Andrew Boltona (ostatnio „Punk: From Chaos to Cuture”), są obiektem pożądania kulturalnej socjety i największych gwiazd show biznesu. Współpracuje z najwybitniejszymi projektantami i autorytetami świata mody, by wymienić choćby Annę Wintour. Jego znak rozpoznawczy to promowanie silnego związku pomiędzy modą, sztuka i popkulturą. Brytyjczyk. Początkowo związany z Londynem (Victoria & Albert Museum, London College of Fashion), od 2002 r. kurator Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, gdzie przygotował m.in. wystawy “Schiaparelli and Prada: Impossible Conversations” (2012), „Alexander McQueen: Savage Beauty” (2011), „American Woman: Fashioning a National Identity” (2010).
 
WYDARZENIA DODATKOWE
 
8-18 października, godz. 20:00  – Art & Fashion In Motion i Art & Fashion In Motion Doc
Multikino w Starym Browarze, wstęp wolny, wejściówki do odbioru w Punktach Informacyjnych dzień przed pokazem.
Pokazy filmów i dokumentów poświęconych modzie i sztuce są nieodłącznym elementem AFF by GK. W tym roku, obok wybranych przez prof. Marka Hendrykowskiego fabuł, będzie można obejrzeć unikalna serię dokumentów „The Day Before” przedstawiającą kulisy przygotowań do pokazów najsłynniejszych marek, m.in. Isabel Marant, Fendi, Sonia Rykiel, Donatella Versace i Lanvin.
Pełna lista tytułów na stronie festiwalu: http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival.
 
16 października
18:30 How designer collaboration makes YES a power brand – Ania Kuczyńska i Magda Dąbrowska, moderator: Marcin Wrona
Tematowi przewodniemu festiwalu przyjrzymy się przez pryzmat współpracy projektantki mody i jednej z największych z polskich marek biżuteryjnych.
 
19 i 20 października
10:00-20:00 Art & Fashion Hush Warsaw – targi polskiej mody niezależnej.
Autorski wybór organizatorek Hush Warsaw Anny Pięty i Magdy Korcz – menedżerek kultury, sztuki i designu. Głównym założeniem targów jest promocja młodych i niezależnych marek, których produkty zgodnie z ideą „slow fashion” powstają w niewielkich ilościach na lokalnych rynkach. W Starym Browarze pojawią się m.in.: Nenukko, Ania Kuczyńska, Hi–End, Delikatessen, Est by Es, Kosmal, Agata Bieleń, Łucja Wojtala, Etnopia, Dud.Zin.Ska, Rozwadowska Bags, Roboty Ręczne, Elfjoy, Emilia Kohut, Dream Nation, Marta Skuza, Wearso., Karina Krølak, KOMOdesign, Numer, Risk Made In Warsaw, Madox, She/s a Riot, Pan Tu Nie Stał, Animal Kingdom, Mamapiki, Confashion, Rododendron, Pola Rudnicki, Puch, Røkt by Karolina Połosak, Michał Mrzygłód, Dominika Naziębły.
 
Art & Fashion Festival to unikatowy projekt edukacyjny zainicjowany 7 lat temu przez Grażynę Kulczyk – kolekcjonerkę sztuki i założycielkę Art Stations Foundation, przedsiębiorcę, właścicielkę Starego Browaru. Jego celem jest wspieranie rozwoju ambitnych i kreatywnych młodych ludzi, którzy w modzie i sztuce dostrzegają przestrzeń do swojego profesjonalnego rozwoju. Wpisuje się on tym samym w ideę 50/50 obecną we wszystkich projektach Grażyny Kulczyk, oznaczającą, że 50 % każdego przedsięwzięcia zawsze stanowi sztuka.

Organizatorzy festiwalu: Stary Browar i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk rozpoczynają właśnie dwuletnie obchody swoich 10. urodzin. Aby podkreślić nierozłączność tych trzech podmiotów Grażyna Kulczyk objęła tegoroczny Art & Fashion Festival osobistym patronatem specjalnym i uhonoruje specjalną nagrodą wybranego przez siebie uczestnika warsztatów. Podobnie jak dla laureatów ośmiu festiwalowych warsztatów nagrodą tą będzie ufundowany przez organizatorów dowolnie wybrany kurs na prestiżowej modowej uczelni Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie. Wyjątkowy jubileusz podkreśla także imponująca lista zaproszonych na festiwal gości.
 
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na wykłady, panele dyskusyjne i pokazy filmów ilość miejsc ograniczona.
 
7. ART & FASHION FESTIVAL BY GRAŻNA KULCZYK:
8-20 października 2013, Art & Fashion. Industry.
Stary Browar, Poznań (ul. Półwiejska 42, 10 minut spacerem z Dworca PKP)
Kurator: Basia Metelska
 
Oficjalna strona festiwalu: http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/
Facebook: https://www.facebook.com/ArtFashionFestival