5 sierpnia: wznieś toast za piwowarów!

Piwo, jak informuje z duma Kompania Piwowarska – to najczęściej spożywany alkohol na świecie i trzeci najpopularniejszy napój, zaraz po wodzie i herbacie. Doskonale gasi pragnienie dzięki charakterystycznej goryczce, a zwolennikom naturalnych produktów przypominamy, że jest to produkt naturalny, bo składa się z wody, ziarna zbóż, drożdży i chmielu.

Piwo jest także łatwo przyswajalne, zawiera sporo minerałów głównie dzięki wodzie, z której się je produkuje, ale nie tylko – w łuskach jęczmienia uzywanego do produkcji piwa jest sporo krzemu przeciwdziałającego osteoporozie, który jest łatwo przyswajalny. Piwo zawiera także błonnik pobudzający trawienie i witaminy z grupy B: witamina PP,  kwas foliowy, B6, B2 i kwas pantotenowy, przy czym znacznie więcej witamin zawiera piwo niefiltrowane, zawierające naturalny osad.

Mimo wszystkich zalet piwo to jednak alkohol, dlatego nie powinny go pić kobiety w ciąży, a także osoby chorujące na wrzody żołądka czy marskość wątroby. Piwo jest także niewskazane dla odchudzających się – co prawda pół litra piwa jasnego pełnego zawiera ok. 200–250 kcal czyli tyle samo co pół litra soku owocowego, ale zdecydowanie bardziej pobudza apetyt i aż kusi, by siegnąć po jakąś przekąskę. Tuczy więc nie samo piwo, ale to, co do niego zjadamy…

Obchodzony od 2007 roku Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara jest świetnym pretekstem, żeby zgłębić historię piwa, poznać tajniki jego produkcji, a na koniec wznieść toast właśnie chmielowym trunkiem. Wszystko to można zrobić w Centrum Wycieczkowym LECH, zlokalizowanym przy poznańskim browarze należącym do Kompanii Piwowarskiej.

Z okazji Święta Piwa i Piwowara centrum przygotowało promocję dla zwiedzających. Każdy, kto w poniedziałek 5 sierpnia weźmie udział w wycieczce po browarze, otrzyma dodatkowe piwo gratis. Browar w Poznaniu jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć, jak powstaje piwo, a tradycja łączy się z nowoczesnymi technologiami. Trasa trwającej 1,5-2 godziny wycieczki wiedzie przez warzelnię, fermentownię, leżakownię, filtrację i wreszcie rozlewnię. Ogromne tankofermentory, które mogą pomieścić tysiące litrów piwa, oraz niekończący się sznur butelek sunących po taśmie robią naprawdę imponujące wrażenie!